02634027070

02634027071

LOCATION

البرز - فردیس - بین فلکه دوم و سوم - مابین خیابان 25 و 27

ارتودنسی تا چه سنی جواب می دهد

ارتودنسی تا چه سنی جواب می دهد

آنچه در این نوشته خواهید خواند:

ارتودنسی تا چه سنی جواب می دهد

در حالت ایده آل ، دندان ها باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند اما اگر مشکل روی هم رفتگی دارند جای نگرانی نیست و با ارتودنسی می توانید میشکل را برطرف کنید. اما خیلی ها نمی دانند در چه سنی انجام دهند و این سوال که ارتودنسی تا چه سنی جواب می دهد ؟ برای آنها پیش می آید. در ادامه با ما همراه باشید تا درباره سن مناسب ارتودنسی به شما توضیحاتی ارئه دهیم.

مشکلات انجام ندادن ارتودنسی

اگر قصد اصلاح ارتودنسی را دارید تا مشکلات دندان شما برطرف شود چند نکته را بخاطر بسپارید :

این مشکلات شامل شلوغی دندان ها یا همپوشانی دندان ها است که به سختی تمیز می شوند و باعث پوسیدگی دندان و بیماری لثه می شود. دندان هایی که هنگام بستن فک به درستی جمع نمی شوند ( مشکلی به نام سوء انسداد ) می تواند باعث مشکلات جویدن و بلع شود. تراز نامناسب دندان همچنین می تواند تلفظ برخی از کلمات را دشوار کرده و باعث ایجاد فشار بیش از حد بر عضلات جویدنی شود و باعث درد صورت گردد.

بهترین سن برای انجام ارتودنسی

بهترین سن برای انجام ارتودنسی برای کودکان در سن 7 سالگی است. در سنین بالاتر بین 10 تا 14 سالگی نیز مناسب می باشد چون در این سن دندان ها و فک هردو در حال رشد هستند و درمان ارتودنسی راحت تر و در طول مدت زمان کمتری انجام می شود. از مزایای مهم ارتودنسی در سنین پایین این است که به جراحی نیازی نیست ، اما در سنین بالای 18 سال امکان انجام جراحی وجود دارد.

پس دوران کودکی زمان ایده آل برای ایجاد تغییر در موقعیت قرارگیری دندان ها یا همان ارتودنسی است ، اما در این میان بزرگسالان بیشتر درمان ارتودنسی را ترجیح می دهند و با نتایج خوبی هم روبه رو می شوند. انجمن ارتودنتیست های آمریکا طبق تحقیقاتی که داشته اند می گویند از هر 5 بیمار ارتودنسی یک نفر بالای 18 سال است.

مشکلات ارتودنسی در سن بالا

چون در سن بالا معمولا رشد استخوان های بزرگسالان متوقف می شود و برخی از تغییرات ساختاری بدون جراحی حاصل نمی شوند و امکان پذیر نیست.
بنابراین کل مراحل ارتودنسی ممکن است برای شما بیشتر از یک کودک یا نوجوان طول بکشد. در حالی که مدت زمان لازم برای صاف کردن دندان ها بین افراد مختلف متفاوت است ، اما به طور متوسط طول ​​درمان حدود دو سال طول می کشد.

اگر تحت درمان ارتودنسی هستید یا می خواهید تحت درمان قرار بگیرید ، ممکن است لازم باشد که به یک متخصص دندانپزشکی ، دندانپزشک عمومی و ارتودنسی مراجعه کنید تا اطمینان حاصل شود که درمان به دلیل از دست دادن استخوان ناشی از بیماری لثه پیچیده نیست. در کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی حکیم تمام این کارها را  می توانید انجام دهید و به مراکز مختلف مراجعه نکنید.

بریس های ارتودنسی

بریس ها متداول ترین وسیله ی ارتودنسی هستند. آنها بسیار متنوع می باشند و می توانند دندانها را در جهت های مختلف حرکت دهند و همزمان بسیاری از دندانها را درمان کنند. بریس ها با استفاده از براکت های سیمی متصل به سطوح دندان متکی هستند. سیم ها در دو انتهای دندان ها ( به دندانهای آسیایی ) متصل شده اند.

نحوه قرارگیری سیم ها را می توان به گونه ای تنظیم کرد که فشارهای متفاوتی را به تک تک دندان ها وارد کند. گاهی اوقات نوارهای الاستیک یا فنرها به سیم ها متصل می شوند تا فشار وارد آمده را تقویت کنند. به طور معمول قرار دادن بریس ها روی دندان ها یک تا دو ساعت طول می کشد. پس از اتمام کار احتمالاً چند روز درد و ناراحتی خواهید شد ، اما عادی می شود اگر هم خیلی درد داشتید داروی مسکن مصرف کنید ولی بدون مشورت با پزشک خود این کار را انجام ندهید.

انواع بریس های ارتودنسی

بریس های امروزی را راحت تر از گذشته می توان انتخاب کرد. آنها کوچکتر هستند و از براکت کمتری استفاده می شود. همچنین سیم ها کمتر از سیم هایی که قبلاً استفاده شده اند ، مورد توجه و تأثیر قرار می گیرند. از براکتهای استنلس استیل معمولا هنوز هم استفاده می شود. براکت ها و سیم های طلایی نیز موجود است. برخی از افراد ، به ویژه نوجوانان ، سیم ها و الاستیک های رنگی را برای ظاهر زیباتر انتخاب می کنند.

بزرگسالان معمولا از براکت های سرامیکی یا پلاستیکی شفاف به رنگ دندان استفاده می کنند زیرا کمتر مورد توجه قرار می گیرند. با این حال ، اینها اشکالاتی دارد. مثلا هزینه اینها بیشتر از نوع فلزی آنها است. براکت های سرامیکی می توانند بشکنند.

همچنین از آنجا که براکت های سرامیکی از مینای دندان قوی تر هستند ، می توانند مینای دندان را فرسوده کنند. به همین دلایل ، برخی از افراد براکت های سرامیکی روی دندان های بالا و براکت های فلزی را برای دندان های پایین انتخاب می کنند.

براکت های پلاستیکی به اندازه فولاد ضد زنگ قوی نیستند و ممکن است با گذشت زمان لکه دار شوند. هر دو براکت سرامیکی و پلاستیکی گاهی اوقات نسبت به بریس های فلزی اصطکاک بیشتری بین سیم و براکت ایجاد می کنند ، به این معنی که دندان ها با سرعت بریس های فلزی عوض نمی شوند و ممکن است مدت زمان درمان بیشتر باشد.

برخی از ارتودنتیست ها دستگاهی به نام دستگاه لینگوال ارائه می دهند که به پشت دندان ها متصل می شود تا هنگام لبخند زدن براکت ها و سیم ها نشان داده نشوند. نکته منفی این بریس های به اصطلاح نامرئی این است که می توانند زبان را تحریک کنند و باعث مشکلات گفتاری شوند. آنها همچنین بسیار گران تر و نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به دیگر بریس ها دارند.

نتیجه گیری

با وجود تمام این توضیحات ، درمان ارتودنسی تنها برای بچه ها نیست و بزرگسالان نیز می توانند درمان ارتودنسی را به منظور اصلاح مشکلات جزئی تا شدید دندان و فک خود به راحتی انجام دهند. هزینه های بریس بسته به نوع درمان و شدت مشکلات دندان ها متفاوت است.

امیدواریم که این مطلب ( ارتودنسی تا چه سنی جواب می دهد ) مورد رضایت شما عزیزان واقع شده باشد. برای دیدن مطالب بیشتر به سایت کلینیک حکیم مراجعه کنید.