02634027070

02634027071

LOCATION

البرز - فردیس - بین فلکه دوم و سوم - مابین خیابان 25 و 27

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون

آنچه در این نوشته خواهید خواند:

ارتودنسی دیمون

بریس های دیمون یا همان بریس های خودتنظیم، بریس هایی هستند که مانند بریس های فلزی روی دندان ها نصب می شوند و برخلاف سایر بریس های فلزی، مدام نیاز به تنظیم و سفت شدن ندارند. بریس های دیمون، ازیک مکانیزم کشویی بهره مند هستند. در واقع، در این روش، سیم های ارتودنسی به براکت متصل می شوند تا به صورت طبیعی و با صاف شدن تدریجی دندان ها حرکت کنند. همان مکانیزم باعث می شود تا ارتودنسی دیمون راحت تر بوده و ظاهر زیباتری داشته باشد. همچنین این روش ارتودنسی در مدت زمان کمتری نتیجه بهتری را ارائه می دهد. بریس های دیمون هم از جنس سرامیک و هم از جنس فلز، موجود هستند و برخلاف ارتودنسی فلزی نیازی به کش ندارند.

بریس های دیمون با استفاده از روش های متفاوتی برای حرکت دادن دندان ها به سمت جایگاه صحیحشان استفاده می کنند. بریس های دیمون روی سیم هایی که براکت های کشویی را به یکدیگر متصل می کنند، نصب می شوند. این سیم ها، برخلافت بریس های فلزی قدیمی برای متصل کردن براکت ها به هم، فشار زیادی وارد نمی کنند. در نهایت، این بریس های تنظیم می شوند تا دندان ها به تدریج حرکت کرده و در موقعیت صحیحشان قرار بگیرند.

بریس های دیمون نسبت به بریس های فلزی، فشار کمتری به دندان ها وارد می کنند. الیته روش ارتودنسی دیمون برای نتیجه بهتر، نیازمند درمان های تکمیل کننده مانند کشیدن دندان و یا استفاده از گسترش دهنده های کام است.

انواع براکت های دیمون

براکت های دیمون غیرفعال: این نوع از براکت های دیمون نیازمند سیم های ارتودنسی کوچکتری هستند تا اصطکاک کمتری ایجاد شود. در این صورت، دندان آزادانه تر حرکت می کند. براکت های غیرفعال دیمون در ابتدای درمان ارتودنسی استفاده می شوند تا به دندان ها برای شروع حرکت و جابجایی کمک کنند.

براکت های دیمون فعال: در براکت های فعال از سیم های پهن تری استفاده می شود. در این صورت فشار بیشتری به دندان ها وارد شده و دندان ها با شدت بیشتری به موقعیت صحیحشان بازمی گردند. براکت های فعال می توانند کنترل بیشتری برای نتیجه بهتر و قوی تر داشته باشند.

مزایای ارتودنسی دیمون

مهم ترین مزیت بریس های خود تنظیم نسبت به بریس های معمولی، ظاهر زیبای آنها است و در واقع، این بریس ها نسبت به بریس های معمولی در داخل دهان کمتر قابل تشخیص هستند.

کاهش طول درمان با استفاده از بریس های دیمون نسبت به بریس های معمولی، دیگر مزیت این بریس هاست که روی انتخاب این روش بسیار تاثیرگزار است. در واقع، مدت زمان مورد نیاز برای درمان با استفاده از بریس های دیمون در حدود نیم سال از سایر بریس های فلزی کمتر است. علاوه بر آن، افرادی که از بریس های دیمون برای درمان استفاده می کنند، در طول دوره درمان، کمتر به متخصص ارتودنسی خود مراجعه می کنند.

همانطور که گفته شد، در روش ارتودنسی دیمون از کش یا بندهای فلزی استفاده نمی شود و به همین دلیل، هیچ اصطکاکی در این روش وجود ندارد. در این صورت، دندان آزادانه تر حرکت کرده و طول دوره درمان و درد ناشی از وجود براکت های ارتودنسی کاهش پیدا می کند. همچنین، کش های ارتودنسی، می توانند محل تجمع باکتری و ماده ی پلاک شده باشند و با خوردن غذاها و نوشیدنی های مختلف تغییر رنگ دهند. روش ارتودنسی دیمون با حذف کش های ارتودنسی باعث سلامت دهان و دندانشده و به داشتن لبخندی زیبا در کنار دندان های سالم کمک می کند.

معایب روش ارتودنسی دیمون

در کنار تمام مزایایی که برای روش ارتودنسی دیمون گفته شد، این روش یک سری معایب را نیز شامل می شود. جزئیات در درمان ارتودنسی بسیار اهمیت دارند. یکی از این جزئیات درمان تبحر متخصص ارتودنسی است. هر متخصص ارتودنسی می تواند بسته به تبحرش طول دوره درمانی ارتودنسی را کاهش داده و در واقع، جابجایی دندان ها در موقعیت صحیحشان و داشتن ظاهری جذاب در کنار لبخندی زیبا و سالم، نیازمند حرفه متخصص ارتودنسی است.

به طور کلی، بریس های دمون اسلک های بیشتری در درون خود دارند و در واقع، اتصال و کنترل جزئیات ریز در مرحله نهایی ارتودنسی، برای متخصص ارتودنسی کار دشواری است. به همین دلیل، مرحله نهایی ارتودنسی دیمون طولانی تر مرحله پایانی ارتودنسی فلزی است و نتیجه گرفتن از این مرحله به تبحر و تخصص دندانپزشک بستگی دارد. به همین دلیل، ممکن است بریس های دیمون چندان هم سریع عمل نکنند.

عیب دیگر بریس های دیمون است است که به مرور زمان، درهای تعبیه شده در این بریس ها ممکن است فرسوده شده و به صورت صحیح بسته نشوند. در این صورت، متخصص ارتودنسی مجبور است از بند و یا کش های ارتودنسی استفاده کند.

هزینه بالای ارتودنسی دیمون عیب دیگر آن است. معمولا هزینه این روش درمانی ارتودنسی بالا است و از آنجایی که پرداخت کل هزینه های ارتودنسی به عهده خود بیمار می باشد، این مسئله یکی از بزرگترین عیب های این روش ارتودنسی به شمار می رود.

نگهداری و مراقبت از بریس های دیمون

پرچه بریس های دیمون فاقد کش های ارتودنسی هستند که تجمع ماده پلاک و باکتری ها در این روش بسیار کم است. اما رعایت بهداشت دهان و دندان در این روش ارتودنسی نیز اهمیت زیادی دارد. طبق توصیه متخصصین ارتودنسی، معمولا افراد از هر نوع بریسی که استفاده می کنند، باید روزانه حداقل دو یا سه مرتبه دندان های خود را مسواک بزنند. علاوه بر مسواک زدن استفاده مداوم از نخ دندان نیز برای سلامت دهان و دندان ضرورت دارد.

علاوه بر تمیز نگه داشتن بریس ها، پرهیز از خوردن یک سری مواد غذایی در طول دوره ارتودنسی بسیار اهمیت دارد. خوردن غذاهای سفت و چسبناک در این دوره توصیه نمی شود زیرا این مواد غذایی باعث خم کردن یا شکستن بریس های دیمون می شوند. همچنین عاداتی مانند جویدن ته خودکار و مداد و یا جویدن ناخن نیز باید ترک شود، زیرا این عادات نیز ممکن است بریس ها را دچار شکستگی و یا آسیب کند.

در طول دوره ارتودنسی نیز براکت ها و سیم های ارتودنسی باید به طور مداوم توسط متخصص ارتودنسی معاینه و تنظیم شوند تا فرد از عملکرد صحیح بریس ها و سلامت دندان ها اطمینان داشته باشد.

امیدواریم که این مطلب ( ارتودنسی دیمون ) مورد رضایت شما عزیزان واقع شده باشد. برای دیدن مطالب بیشتر به سایت کلینیک حکیم مراجعه کنید.