02634027070

02634027071

LOCATION

البرز - فردیس - بین فلکه دوم و سوم - مابین خیابان 25 و 27

ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال

آنچه در این نوشته خواهید خواند:

ارتودنسی لینگوال

در ارتودنسی معمولی ، براکت ها و سیم های فلزی در جلوی دندان قرار می گیرند که هنگام صحبت به راحتی دیده می شوند و ممکن است برای بسیاری از افراد ناخوشایند باشد ، اما روش های مختلفی از جمله ارتودنسی لینگوال برای حل این مشکل وجود دارد.

کلمه “lingua” از لاتین به معنای “زبان” گرفته شده است. در این روش براکت ها و سیم های فلزی به پشت دندان ها متصل می شوند ، بنابراین برای افرادی که نمی خواهند کسی ارتودنسی آنها را بداند یا از ظاهر براکت هایی که در ارتودنسی معمولی قرار گرفته اند بدشان بیاید ، مناسب است.

تاریخچه ارتودنسی لینگوال

برای اولین بار حدود 30 سال پیش معرفی شد. در آن زمان تصور می شد که با ظهور این روش تغییر بزرگی در ارتودنسی رخ داده و جایگزین تمام روش های ارتودنسی خواهد شد. اما ارتودنسی لینگوال مانند سایر روش ها مزایا و معایب خاص خود را داشت و نتوانست انتظارات را برآورده کند. با این حال برخی هنوز به این روش اعتقاد دارند و در موارد خاص از آن استفاده می کنند.

روش انجام ارتودنسی لینگوال

در این روش ، متخصص ارتودنسی ابتدا گچ دندان های بیمار را تهیه کرده و برای طراحی براکت ها به آزمایشگاه می فرستد. براکت های مورد نظر با کمک نرم افزار CAD / CAM در آزمایشگاه طراحی می شوند. سپس سیم های ساخته شده و به براکت ها متصل می شوند. این روند حدود 5 تا 6 هفته طول می کشد.

براکت های آماده شده سپس به دندان ها متصل می شوند. به خاطر داشته باشید افرادی که تحت درمان هستند باید مرتباً به متخصص ارتودنسی مراجعه کنند تا تحت نظر قرار گیرند.

مزایای ارتودنسی لینگوال

مزیت اصلی ارتودنسی لینگوال این است که براکت ها و سیم های فلزی به پشت دندان ها متصل هستند ، بنابراین هنگام صحبت یا لبخند زدن دیده نمی شوند. این براکت ها همچنین می توانند برای چرخش ، تنظیم ارتفاع دندان و از بین بردن فاصله بین دندان ها بیشتر استفاده شوند.

معایب ارتودنسی لینگوال

یکی از معایب این روش این است که متخصصان ارتودنسی باید دوره های تخصصی را بگذرانند. علاوه بر این ، براکت ها در این روش در پشت دندان قرار می گیرند و ممکن است باعث ایجاد مزاحمت در زبان و اختلال در گفتار و غذا خوردن شوند. دو هفته طول می کشد تا به این وضعیت عادت کنید. مشکل دیگر این روش تمیز کردن بسیار دشوار آن است.

همچنین به دقت بیشتری نسبت به روش های سنتی نیاز دارد ، زمان بیشتری برای ارتودنتیست لازم است و بیمار مجبور است آن را تحمل کند. فاصله بین براکت های لینگوال نسبت به روش معمول نزدیکتر است و تنظیم و قرار دادن آنها در جلسات بعدی را دشوارتر می کند. توجه داشته باشید که ارتودنسی لینگوال گرانتر است.

سوالات متداول در مورد ارتودنسی لینگوال

در ادامه این مطلب سوالات رایج و مهمی که برای اکثر بیماران پیش می آید آمده است :

  • آیا ارتودنسی لینگوال بر گفتار تأثیر می گذارد؟

بله. هنگامی که در حال صحبت کردن هستید ، زبان شما برای ایجاد صداهای خاص به پشت دندان ها لمس می شود. با توجه به اینکه براکت ها هنگام قرار دادن ارتودنسی لینگوال برای اولین بار در پشت دندان های شما ثابت می شوند ، می تواند بر گفتار شما تأثیر بگذارد.

  • در طول درمان ارتودنسی لینگوال چند بار نیاز به مراجعه به متخصص ارتودنسی دارید؟

ارتودنسی لینگوال هر چهار یا شش هفته نیاز به تنظیم و سفت شدن دارد ، با این وجود برای اطمینان بیشتر باید زودتر به ارتودنتیست مراجعه کنید.

  • از چه غذاهایی در طول درمان ارتودنسی لینگوال خودداری کنیم؟

از برخی غذاها مانند پاپ کورن ( پفیلا ) ، آجیل و غذاهای چسبناک و سفت باید خودداری کنید زیرا می توانند به ارتودنسی شما آسیب برسانند.

  • درمان ارتودنسی لینگوال چقدر طول می کشد؟

طول دوره آن بستگی به بیماران متفاوت است. در بیشتر بیماران ممکن است از یک تا دو سال طول بکشد ، اما در موارد شدید ممکن است زمان بیشتری طول بکشد.

  • آیا هزینه ارتودنسی لینگوال از ارتودنسی معمولی بیشتر است؟

بله. هزینه این نوع ارتودنسی از براکت های فلزی معمولی بیشتر است. به این دلیل که به صورت سفارشی و در آزمایشگاه های دندانپزشکی ساخته می شوند. این براکت ها متناسب با دندان های شما ساخته شده و با براکت های آماده ای که وجود دارد و می توان برای هر بیمار استفاده شود متفاوت است.

  • چگونه دندان ها را حرکت می دهند؟

به این صورت که فشار بیشتری به دندان های شما وارد می کند ، که می تواند باعث کشش و فشرده شدن غشای پریودنتال و لق شدن دندان شود. پس از آن ، یک استخوان جدید در اطراف دندان ها تشکیل می شود و آنها را در موقعیت جدید قرار می دهد.

  • آیا می توانم دندان هایم را به طور مناسب با ارتودنسی لینگوال تمیز کنم؟

بله. اما باید وقت بیشتری را برای تمیز نگه داشتن دندان های خود صرف کنید. پس از قرار دادن براکت های لینگوال بر روی دندان ها ، پزشک متخصص روش درست مسواک زدن و استفاده از نخ دندان مناسب را برای شما توضیح خواهد داد.

  • آیا ارتودنسی Lingual می تواند مشکل Overbite را اصلاح کند؟

ارتودنسی موثرترین و رایج ترین گزینه درمانی برای اصلاح اوربایت است. آنها به دندان ها فشار وارد می کنند و دندان ها را حرکت می دهند و در مکان های ایده آل قرار می دهند به این صورت مشکلات اوربایت را اصلاح می کنند.

امیدواریم که این مطلب ( ارتودنسی لینگوال ) مورد رضایت شما عزیزان واقع شده باشد. برای دیدن مطالب بیشتر به سایت کلینیک حکیم مراجعه کنید.