02634027070

02634027071

LOCATION

البرز - فردیس - بین فلکه دوم و سوم - مابین خیابان 25 و 27

ترمیم آمالگام

ترمیم آمالگام در فردیس

آنچه در این نوشته می خوانید:

ترمیم آمالگام در فردیس

ترمیم آمالگام دندانی چیست ؟ آمالگام به صورت یک ماده خمیری درمی آید و داخل حفره دندان پوسیده قرار داده می شود. این روش باید قبل از سفت و سخت شدن خمیر انجام شود. جیوه ، در ترکیب این ماده بیولوژیکی ، سالهاست که یک موضوع بحث برانگیز است. با این حال ، حذف پر کننده های آمالگامی که قبلاً بدون دلیل خوبی گفته شده است ، توصیه نمی شود.

از بین بردن غیر ضروری یک تکه دندان سالم و قرار گرفتن در معرض بخار جیوه ممکن است به دلیل از بین بردن پر کننده آمالگام رخ دهد. برخی از افراد ممکن است به دلیل حساسیت یا آلرژی به ترکیبات تشکیل دهنده آمالگام دندانی ، نتوانند از پر کننده های آمالگام استفاده کنند.

مواد به کار برده شده در آمالگام

آمالگام از جیوه آلیاژ شده و ترکیب یک یا چند فلز دیگر ساخته شده است. جیوه با فلزات خاصی مانند آهن ، پلاتین و تنگستن آلیاژ نمی شود. چندین نمونه از آمالگام ها مانند آمالگام های نقره ای و طلایی وجود دارد. آمالگام تالیوم در مقایسه با جیوه خالص دارای نقطه انجماد کمتری است. این خاصیت استفاده از آن را در دماسنجهای دمای پایین مفید می کند. در نتیجه ، آمالگام سدیم می تواند به عنوان یک عامل کاهنده عمل کند و الکترون را به گونه دیگری تبدیل می کند.

سن استفاده از پرکننده دندان آمالگام

آمالگام دندانی معمولاً به عنوان “پر کردن نقره” شناخته می شود زیرا ظاهری خاکستری دارد. کاربرد اصلی آمالگام دندان در دندانپزشکی به عنوان ماده ترمیم کننده و پرکننده است. پرکردگی های آمالگام دندانی را برای استفاده در بزرگسالان و کودکان ( 6 سال به بالا ) ایمن ارزیابی کرده اند.

محدودیت های استفاده از آمالگام

علاوه بر این ، طبق شواهد محدودی مشخص شده است که این ماده پرکننده اثر نامطلوبی بر روی جنین در دوران بارداری ندارد. همچنین سطح جیوه در شیر مادر ، به دلیل داشتن ماده پر کننده آمالگام ، قابل قبول است زیرا از مقدار بی خطر در نظر گرفته شده نیز کمتر است.

مقاومت و استحکام آمالگام

آمالگام دندانی را با کامپوزیت ها و دیگر مواد پرکردنی دندان مقایسه کرده اند و هنگامی که با سایر ماده ها مقایسه شد ، مشخص شد که آمالگام نیاز به مقدار قابل توجهی از ساختار دندان دارد که در حین آماده سازی حفره برای پر کردن برداشته می شود.

در حالیکه سایر روشها به مقدار زیادی از باقی مانده دندان خراب شده و پوسیده نیاز ندارند ، زیرا همه آنها شامل مکانیزم اتصال چسب هستند. با وجود این شرایط هم ، آمالگام هنوز مورد استقبال گسترده ای قرار می گیرد چون استحکام و تحمل گسترده تری نسبت به سایر روش ها دارد.

هزینه استفاده از ترمیم کننده دندان آمالگام

در عصری که زیبایی از اهمیت بیشتری برخوردار است ، آمالگام به دلیل داشتن رنگ تیره ( خاکستری ) و نزدیک نبودن به رنگ دندان برای دندانهای جلو توصیه نمی شود و این مورد یک عیب محسوب می شود. به خاطر وجود این مورد معمولاً از آمالگام بر روی دندانهای خلفی استفاده می شود.

همچنین بر خلاف سایر روش های ترمیم دندان ، هزینه آمالگام به طور قابل توجهی پایین تر است. این امر در کشورهای فقیرتر که مردم احتمالاً ترمیم های دندانی را انتخاب می کنند مفید است ، زیرا هزینه ها از عوامل بسیار مهم زیبایی هستند.

درباره مقاومت آمالگام اطمینان داشته باشید ، چون میزان شکستن آن بسیار کم است ، بنابراین آنها کمتر از سایر روش های ترمیم به جایگزینی نیاز دارند. دوام آمالگام از “خوب تا عالی” است و این عامل به دوام ترمیم دندان می افزاید.

طول عمر آمالگام

عمر آمالگام تقریباً از 10 سال بیشتر است که طول عمر بالاتری نسبت به کامپوزیت ، رزین و دیگر پرکننده ها دارد. آمالگام در مقایسه با سایر روش های ترمیم ، بالاترین مقاومت در برابر سایش را دارد. ترمیم های مستقیم دندان باید توسط یک متخصص دندان پزشکی انجام شود. قرار دادن و پر کردن دندان با آمالگام به تکنیک حساس نیست.

اما همانطور که قبلا هم گفته شد این ماده سریع خشک و سفت می شود پس سرعت عمل در ترمیم مهم است. اما نگران این موضوع نباشید چون حتی اگر آمالگام ایرادی داشته باشد مهم نیست و می توان آن را به راحتی دستکاری کرد و اصلاح اشتباهات انجام شده توسط دندانپزشک امکان پذیر است.

همچنین در موارد بسیار نادر ، ممکن است افراد نسبت به پر کردن آمالگام واکنش آلرژیک داشته باشند. مواد تشکیل دهنده فلز پر کننده ، مانند جیوه عنصری ، می توانند دلیل این واکنش باشند. آمالگام دندان ماده اصلی پر کننده برای نقص نسبتاً کوچک دندان مثل : پوسیدگی ، ضربه یا عوامل دیگر استفاده می شود.

نتیجه گیری

طبق تحقیقات اخیری که انجام شده ، میزان استفاده از این روش در سراسر جهان روبه کاهش است و یکی از عوامل اصلی موثر در این کاهش مصرف ، آزاد شدن جیوه است. مطالعات محدود ترشح جیوه سمی را به بیماری آلزایمر و مولتیپل اسکلروزیس مرتبط دانسته اند.

برای راهنمایی بیشتر و مشورت درمورد ترمیم دندانهای خود می توانید با کلینیک درمانگاه شبانه روزی حکیم در ارتباط باشید و مشاوره دریافت کنید تا بهترین روش درمانی به شما پیشنهاد شود. امیدواریم که این مطلب ( ترمیم آمالگام ) مورد رضایت شما عزیزان واقع شده باشد. برای دیدن مطالب بیشتر به سایت کلینیک حکیم مراجعه کنید.