02634027070

02634027071

LOCATION

البرز - فردیس - بین فلکه دوم و سوم - مابین خیابان 25 و 27

دندانپزشکی عمومی

دندانپزشکی عمومی

آنچه در این نوشته می خوانید:

دندانپزشک عمومی تمام مشکلاتی دهان و دندان بیمارانی که به او مراجعه می کنند را می تواند درمان کند ، حتی اگر مشکل بیماران فراتر از کار دندانپزشک باشد ، بیمار را به پزشک دیگری ارجاع می دهد. دندانپزشک مشکلات دهان ، دهان ، لثه ، فک ها و… را می توانند به راحتی حل کنند.

اهمیت کار دندانپزشکان در هر تخصصی قابل انکار نیست. برای آشنایی بیشتر مخاطبان، مراجعان و همچنین بیمارانی که مشکلات دهان و دندان دارند، در این مقاله اطلاعات درباره دندانپزشکی عمومی ( به طور خاص کارهایی که یک دندانپزشک عمومی برای افراد انجام می دهند ) خواهیم پرداخت.

1. پر کردن

از پرکردن دندان برای درمان دندان هایی که دارای حفره یا پوسیدگی هستند استفاده می شود. همچنین می توان از آنها برای ترمیم دندان های آسیب دیده که دارای شکستگی هستند نیز استفاده کرد.

وقتی بیمار از دندان درد شکایت می کند ، اولین کاری که دندانپزشک انجام می دهد بررسی حفره و ترک ایجاد شده در دندان است. آنها این کار را با معاینه دندان و استفاده از اشعه ایکس انجام می دهند.

 

بعد از بی حس شدن دندان ، دندانپزشک با استفاده از مته دندانپزشکی ، هرگونه بافت دندان پوسیده داخلی را از بین می برد. قبل از اینکه دندان را با مواد مورد نظر پر کنند داخل دندان را با آب تمیز می کنند.

با کمک دندانپزشک ، بیمار نوع مواد پرکننده دندان را که ترجیح می دهد انتخاب می کند. آنها می توانند از میان پر کننده های رزین طلا ، نقره ، پرسلان و… انتخاب کنند.

از آنجا که حفره های کوچک و پوسیدگی خفیف دندان در دندان اکثر مردم دیده می شود ، پر کردن دندان بیشترین عمل دندانپزشکی در دنیا است.

2. تاج دندان

از تاج های دندانی برای ترمیم دندان هایی استفاده می شود که در اثر پوسیدگی یا شکستگی ، آسیب زیادی دیده اند. تاج ها به عنوان ترمیم دندان تقریباً تنها مواردی هستند که دندان های آسیب دیده را از کشیدن دندان نجات می دهند. همچنین از آنها برای اصلاح عیب دندان نیز استفاده می شود.

برای تکمیل شدن تاج دندان معمولاً دو قرار ملاقات با دندانپزشک لازم است ، زیرا اکثر تاج ها باید در آزمایشگاه دندان پزشکی ساخته شوند.

برخی از دندانپزشکان عمومی قادرند تاج ها را خودشان بسازند و این امر باعث می شود تا یک بیمار بتواند تاج دندان را در یک روز روی دندان هایش وصل کند.

تاج ها با پوشاندن کامل دندان ها ، آنها را در برابر عفونت یا آسیب بیشتر محافظت می کنند.

3. کشیدن دندان

وقتی دندان بیش از حد خراب باشد ، دندانپزشک عمومی آن را بیرون می آورد و می کشد چون تنها راه درمان همین است که می توانید بعدا برای جای خالی دندان از کاشت و ایمپلنت استفاده کنید.

اگر دندان خراب بالای لثه باشد ، دندانپزشک با شل کردن آن را از استخوان جدا و بیرون می آورد. اما دندانی که زیر لثه مشکل ایجاد می کند با جراحی جزئی دهان خارج می شود ( دندان نهفته ).

4. کاشت دندان

بهترین و دائمی ترین راه برای جایگزینی دندان های واقعی کاشت دندان است. قرار دادن ایمپلنت های دندانی شامل جراحی جزئی دهان برای قرار دادن ایمپلنت در استخوان فک بیمار است.

اگرچه تکمیل این فرآیند چند ماه و چندین روش طول می کشد ، اما قرار دادن ایمپلنت های دندانی ، دندان های مصنوعی دائمی به بیمار می دهد که عملکرد آن دقیقا مشابه دندان طبیعی بیمار است. تاج ها و پروتزهایی که از ایمپلنت پشتیبانی می کنند دقیقاً مانند دندان های واقعی کار می کنند.

5. ارتودنسی

از بریس ها برای قرارگیری دندان ها به حالت طبیعی ، یکدست و صاف استفاده می شود. دندان های کج و روی هم رفته باعث می شود غذا خوردن یا صحبت کردن سخت شود.

تقریباً 80٪ از تمام بریس هایی که امروزه استفاده می شود برای تراز کردن دندان های افراد زیر 18 سال استفاده می شود.

جراحی لثه

بیماری پریودنتال یا لثه عفونی ، بیماری است که روی لثه و استخوان فک تأثیر می گذارد و می تواند منجر به از بین رفتن لثه و دندان شود. دو مرحله عمده وجود دارد : التهاب لثه و پریودنتیت.

التهاب لثه نوع خفیف و برگشت پذیر است ، اما بیماری پریودنتال اغلب شدیدتر است. در برخی موارد ، برای معکوس کردن تأثیر بیماری ، به جراحی لثه نیاز خواهد بود.

کانال ریشه

کانال ریشه بیماری ها یا دندان های فرسوده را درمان می کند. هنگامی که دندان آسیب دید ، ترک خورده یا پوسیده شد ، لازم است دندان جراحی شود و بافت آلوده در مرکز تمیز شود. سپس این فضا پر شده و دهانه آن با مواد مخصوص پر می شود.

سفید کردن دندان ها

دندان ها با افزایش سن به طور طبیعی تیره می شوند ، اما ممکن است تغییر رنگ توسط مواد غذایی و نوشیدنی های مختلف مانند قهوه ، چای و انواع توت ها ، برخی از داروها مانند تتراسایکلین ، سیگار کشیدن یا ضربه به دندان ایجاد شود. گزینه های مختلفی برای سفید کردن دندان ها وجود دارد ، از جمله بلیچینگ در مطب دندانپزشکی و یا در خانه.

روکش

ونیرها قطعات ظریف و چینی هستند که روی دندان ها وصل می شوند. آنها برای ترمیم دندان های خراب و شکسته شده ، یا لکه دار استفاده می شوند و ممکن است در از بین بردن شکاف بین دندان ها کمک کنند. با کمی کانتورینگ ، روکش ها نیز ممکن است دندان هایی را که کمی شلوغ یا روی هم قرار دارند اصلاح کنند. اگر دندان های شما با افزایش سن تغییر رنگ داده اند ، یک روکش ممکن است ظاهر آنها را بهبود بخشد.

همچنین می توان از ونیر به دلایل زیبایی به جای تاج استفاده کرد که بیشتر برای دندانهای آسیب دیده یا خراب استفاده می شود. مینای دندان برای قرار گرفتن روکش باید کمی تراش داده شود.

می توانید با ما تماس بگیرید تا درباره دندان های خود مشاوره دریافت کنید ، امیدواریم که این مطلب ( دندانپزشکی عمومی ) مورد رضایت شما عزیزان واقع شده باشد. برای دیدن مطالب بیشتر به سایت کلینیک حکیم مراجعه کنید.