02634027070

02634027071

LOCATION

البرز - فردیس - بین فلکه دوم و سوم - مابین خیابان 25 و 27

روکش دندان

روکش دندان

آنچه در این نوشته خواهید خواند:

روکش دندان

استفاده از انواع روکش دندان ، یکی از بهترین روش ها به منظور داشتن لبخندی زیبا به شمار می رود. این روش، برای افرادی که دندان هایشان لک دارد، خرد شده است و یا بین دندان هایشان فاصله وجود دارد، بهترین گزینه درمانی و زیبایی است. گرچه زمانی که شما دندان هایتان را روکش می کند، دیگر امکان بازگشت آنها با حالت اولیه وجود ندارد؛ به همین دلیل توصیه می شود قبل از شروع این درمان، اطلاعات لازم در رابطه با آن را دریافت کنید و از انجام درمان مطمئین شوید.

در این مقاله، روکش دندان به همراه تمام خصوصیات آن معرفی شده است.

روکش دندان چیست؟

لایه ای نازک است که معمولا از جنس سرامیک ساخته می شود و به منظور بازسازی ظاهر طبیعی دندان مورد استفاده قرار می گیرد ، می تواند مقاومت و پایداری بیشتری نسبت به مینای خود دندان داشته باشد. مخصوص سطح رویی دندان برش داده می شوند و طی یک سری مراحل، به مینای اصلی دندان چسبانده می شوند. ترمیم و زیباسازی دندان ها با استفاده از روکش نیازی به جراحی ندارد و از ساده ترین درمان های دندانپزشکی به شمار می رود.

نصب آن، نسبت به استفاده از براکت و یا تاج به تغییرات کمتری روی دندان نیاز دارد. از مزایای آن این است که می توان به منظور از بین بردن فاصله بین دندان ها و یا اصلاح عیب های کوچک دندان از آن استفاده کرد.

انواع روکش های دندانی

روکش ها انواع مختلفی دارند:

 • استیل با رنگ ثابت :

معمولا برای دندان های شیری کودکان مورد استفاده قرار می گیرند و رنگ ثابت دندان ها را در مقابل پوسیدگی حفظ می کنند. روکش های استیل از پیش ساخته می شوند و روی دندان ها نصب می شوند تا زمانی که روکش های دائم برای دندان ها آماده شوند. در واقع، کاربرد آن این است که از پوسیدگی بیشتر دندان ها جلوگیری می کنند.

در این صورت، زمانی که دندان شیری کودک می افتد، روکش هم تحلیل می رود و می افتد و در نهایت، فضا برای دندان دائم خالی می شود.

 • تمام فلز :

برای دندان های آسیاب بسیار مناسب است. به دلیل جنسی که دارند، در برابر شکته شدن، جویدن و گاز زدن مواد بسیار مقاوم هستند. اما به مرور زمان باعث می شوند که دندان های مقابل دندان روکش شده، فرسوده شوند.

 • سرامیکی :

با نام لمینت شناخته می شوند: روکش های نازکی هستند که به صورت سفارشی و برای دندان های هر فرد ساخته می شوند ، مقاوم بوده و دارای دوام بالایی می باشند ، ظاهری زیبا و طبیعی داشته و به سادگی دچار لک نمی شوند. همچنین، برای استفاده ، نیازی نیست مقداری از مینای دندان تراشیده شود.

 • کامپوزیتی :

از موادی همرنگ با دندان های طبیعی ساخته شده و به دندان متصل میشوند. برای نصب نیز نیازی به تراشیده شدن مقدار زیادی از مینای دندان وجود ندارد. نصب آن به جلسات درمانی کمتری احتیاج دارد و همچنین نسبت به روکش های سرامیکی هزینه بسیار کمتری دارند.

هزینه روکش دندان

هزینه استفاده برای هر فرد و در فرایندهای مختلف، متفاوت است. شما می توانید قبل از شروع درمان در رابطه با هزینه استفاده از انواع روکش های دندانی با دندانپزشک خود صحبت کنید.

ماندگاری انواع روکش ها

معمولا ماندگاری بالایی دارند و سال های سال عمر می کنند. اما همانند دندان های اصلی، ممکن برخی مواقع دچار شکستگی شده و یا خرد شوند. گرچه این عارضه احتمالی است اما وقوع آن نیازی به نگرانی ندارد، زیرا در صورتی که شکسته شده و یا کمی خرد شود، امکان ترمیم و یا جایگذاری آن با استفاده از روکش جدید، وجود دارد. بسته به نوع روکشی که مورد استفاده قرار می گیرد، میزان دوام آن متفاوت است.

مراقبت های استفاده از روکش دندان

مراقبت های قبل از استفاده :

 • برای استفاده ، دندان ها و لثه ها باید سالم باشند. به همین دلیل، معمولا دندانپزشک قبل از نصب روکش دندان های پوسیده را ترمیم کرده و در صورت وجود بیماری آن را درمان می کند.
 • افرادی که عادت به دندان قروچه دارند، در صورتی که از روکش های دندانی استفاده می کنند، بهتر است شب ها محافظ دندانی داخل دهان خود قرار دهند. زیرا در غیر این صورت امکان خرد شدن و یا شکستن آن وجود دارد.
 • قبل از نصب ، توصیه می شود در رابطه با مراحل درمان و عوارض احتمالی ناشی از استفاده از آن با دندانپزشک مشورت کنید.
 • بهترین روش برای داشتن دندان هایی زیبا و سالم، مراجعه منظم به دندانپزشک و انجام چکاپ های مرتب است.

مراقبت های بعد از استفاده از روکش های دندانی

 • نباید تحت فشار قرار داشته باشند، زیرا امکان خورد شدن و شکسته شدنشان افزایش پیدا می کند. در این صورت توصیه می شود از جویدن ناخن و گاز زدن اشیاء سفت مانند یخ و ته مداد خودداری کنید.
 • عادت کردن به وجود روکش ها در دهان چندین روز طول می کشد. در صورتی که در زمان استفاده ، در جویدن و گاز زدن غذا مشکل داشتید، حتما با دندانپزشک خود در میان بگذارید تا در صورت نیاز آن را برایتان درست کند.
 • توصیه می شود، هر روز مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید، تا دندان ها و لثه های سالمی داشته باشید.

توجه داشته باشید، پس از نصب امکان پوسیدگی دندان در زیر روکش و یا گوشه های آن وجود دارد. برای جلوگیری از این اتفاقات بهداشت دندان ها را با دقت و به طور صحیح رعایت کنید و از محصولات شستشوی دهان استفاده کنید.

همانطور که گفته شد، روکش های دندانی از بهترین روش های زیبا سازی و ترمیم دندان ها به شمار می روند. توجه داشته باشید که سلامت و زیبایی دندان ها بسیار اهمیت دارد و رعایت بهداشت دهان و دندان به طور روزانه و مرتب یکی از ضروری ترین موارد است.

امیدواریم که این مطلب ( روکش دندان ) مورد رضایت شما عزیزان واقع شده باشد. برای دیدن مطالب بیشتر به سایت کلینیک حکیم مراجعه کنید.