02634027070

02634027071

LOCATION

البرز - فردیس - بین فلکه دوم و سوم - مابین خیابان 25 و 27

فواید استفاده از نخ دندان

فواید استفاده از نخ دندان

آنچه در این نوشته خواهید خواند:

فواید استفاده از نخ دندان

هر بار که به دندانپزشک مراجعه می کنید ، احتمالاً به شما یادآوری می شود که به طور منظم مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. اگرچه بیشتر افراد مسواک زدن را بخشی غیرقابل بحث در برنامه روزمره خود می دانند ، اما افراد بسیار کمتری فواید استفاده از نخ دندان را می دانند.

با استفاده از نخ دندان می توانید تکه های غذا را که در لابه لای دندان های شما گیر کرده است را خارج کنید. نخ دندان کشیدن منظم نقش مهمی در بهداشت دندان شما دارد و باعث می شود پلاک هایی که بین دندان ها و در امتداد خط لثه شما با گذشت زمان جمع شده اند ، از خطر پوسیدگی و بیماری لثه نجات دهد.

نخ دندان چه فوایدی دارد؟

علاوه بر اینکه به دندان ها و لثه ها کمک می کند تا ظاهر خوبی داشته و احساس خوبی داشته باشند ، فواید بسیار دیگری نیز دارد. در زیر این مزایا را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم:

1. جلوگیری از پلاک دندانی

پلاک یک باکتری چسبنده بی رنگ است که در اطراف و بین دندان ها و در امتداد خط لثه جمع می شود. اگرچه دیدن آن دشوار است ، اما پلاک چیزی نیست که برای مدت طولانی در دهان شما ماندگار شود.

وقتی باکتری های دهان شما با غذاها و نوشیدنی های نشاسته ای شیرین مخلوط می شوند ، پلاک روی دندان و اطراف آن ایجاد می شود. این باکتری ها اسیدهایی را تجزیه می کنند که کربوهیدرات ها را تجزیه می کنند.

اگر مسواک نزنید ، باکتری ها ، اسیدها و کربوهیدرات ها می توانند با هم مخلوط شوند و پلاک روی دندان و اطراف لثه و اطراف آن ایجاد کنند. باکتری های موجود در پلاک می توانند اسیدهایی را آزاد کنند که به مینای دندان شما حمله می کنند.

علاوه بر این ، تجمع پلاک می تواند سفت شده و به تارتار تبدیل شود ، که در امتداد خط لثه جمع می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد ، خطر ابتلا به بیماری لثه را افزایش می دهید. نخ دندان کشیدن منظم می تواند به از بین بردن ذرات غذا از اطراف دندان و همچنین پلاک هایی که بین دندان های شما جمع شده اند کمک کند.

2. کاهش ایجاد پوسیدگی و حفره

پوسیدگی دندان می تواند منجر به ایجاد حفره ای شود که باعث ایجاد یک سوراخ ریز در سطح سخت دندان های شما می شود. اگرچه این روند به طول می انجامد ، اما هرچه پلاک بیشتری روی مینای دندان داشته باشید ، خطر ایجاد حفره بیشتر می شود.

استفاده از نخ دندان بین دندان های شما حداقل یک بار در روز می تواند از شر ذرات پنهان مواد غذایی و تجمع پلاک ها خلاص شود و خطر پوسیدگی دندان را کاهش دهد.

3. پیشگیری از بیماری لثه

التهاب لثه مرحله اولیه بیماری لثه است. یکی از اولین علائم التهاب لثه ، التهاب در اطراف لثه است. هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن نیز ممکن است لثه های شما دچار خونریزی شوند.

اگر التهاب لثه درمان نشود ، می تواند منجر به عفونت جدی تری شود که تحت عنوان پریودنتیت شناخته می شود. می تواند باعث عقب رفتن لثه یا دور شدن از لثه شود. دندانهای شما ممکن است استخوان را از دست داده و شل شوند. در صورت عدم درمان ، پریودنتیت می تواند در تمام بدن شما عفونت و التهاب ایجاد کند.

مسواک زدن دو بار در روز و نخ دندان کشیدن یکبار در روز می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری های لثه کمک کند. تمیز کردن های حرفه ای که هر 6 ماه توسط دندانپزشک انجام می شود نیز می تواند به سلامت لثه کمک کند.

4- کاهش بوی بد دهان

بوی بد دهان ( هالیتوز ) یک مشکل شایع است ، اما استفاده از نخ دندان یکی از ابزاری است که می توانید برای جلوگیری از بوی بد دهان استفاده کنید. وقتی غذا بین دندان های شما گیر می کند ، به آرامی شروع به خراب شدن دندان ها می کند. اگر ذرات غذا را خارج نکنید ، می تواند نفس شما را بدبو کند.

همچنین ، اگر پلاک هایی در اطراف یا بین دندان های شما جمع شده و شروع به فرسایش مینای دندان شما می کند ، می تواند باعث ایجاد حفره و بیماری لثه شود که در ایجاد بوی بد دهان موثر است.

5. امکان کمک به سلامت قلب

بهداشت مناسب دندان فقط به درد دندان و لثه نمی خورد. ممکن است برای سلامت قلب شما نیز مفید باشد.

طبق یک مطالعه بزرگ در سال 2019 ، شرکت کنندگانی که از استاندارد بالایی از بهداشت دهان و دندان پیروی می کنند ، خطر فیبریلاسیون دهلیزی و نارسایی قلبی را ندارند. ارتباط بین سلامت دهان و سلامت قلب ممکن است بیشتر به ارتباط بین سلامت دهان و سلامت کلی بدن شما مربوط باشد.

صرف نظر از این ، نخ دندان کشیدن یک روش ساده و کم هزینه برای کمک به تقویت بهداشت دهان و دندان و همچنین سلامت کلی بدن شما است.

در طول روز چندبار باید نخ دندان کشید؟

ADA توصیه می کند 2 بار در روز مسواک بزنید و حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید. برخی از افراد ترجیح می دهند صبح نخ دندان بکشند ، در حالی که برخی دیگر استفاده از نخ دندان را قبل از خواب دوست دارند.

نخ دندان کشیدن حداقل یک بار در روز تنها یک قدم در یک روال سالم بهداشت دهان و دندان است. برای سلامت مطلوب دندان ، موارد زیر را نیز باید در نظر بگیرید:

  • دندان های خود را حداقل دو بار در روز با استفاده از یک حرکت دایره ای آرام مسواک بزنید.
  • از خمیر دندانهای حاوی فلوراید استفاده کنید.
  • برای جلوگیری از آسیب دیدن لثه ها از برس نرم و مویی استفاده کنید.
  • این نکته را رعایت کنید که باید زبان خود را نیز مسواک بزنید تا باکتری ها از بین بروند.
  • دهانشویه همراه با فلوراید را در صورت امکان استفاده کنید.
  • هر 3 تا 4 ماه یکبار مسواک یا سر مسواک خود را تعویض کنید.
    بعد از خوردن یا نوشیدن مواد غذایی شیرین ، یک لیوان آب بنوشید تا به شما کمک کند هرگونه قند یا ذرات غذا روی دندان و لثه از بین برود.
  • یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید که شامل مقدار زیادی میوه و سبزیجات باشد و مصرف غذاهای شیرین و نوشیدنی ها را محدود کنید.
  • سالانه دو بار برای تمیز کردن و معاینات معمول به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

نتیجه گیری

به طور کلی توصیه می شود قبل از مسواک زدن دندان های خود را نخ دندان بکشید. وقتی نخ دندان می کشید ، معمولاً ذرات غذا و پلاک های اطراف دندان را شل می کنید و عمل مسواک زدن به از بین بردن پلاک ها و ذرات پاک شده از دندان و خط لثه کمک می کند.

می توانید با ما تماس بگیرید تا درباره دندان های خود مشاوره دریافت کنید ، امیدواریم که این مطلب ( فواید استفاده از نخ دندان ) مورد رضایت شما عزیزان واقع شده باشد. برای دیدن مطالب بیشتر به سایت کلینیک حکیم مراجعه کنید.