02634027070

02634027071

LOCATION

البرز - فردیس - بین فلکه دوم و سوم - مابین خیابان 25 و 27

لمینت دندان

لمینت

آنچه در این نوشته خواهید خواند:

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان ( لمینت پرسلن که به ونیرهای پرسلین نیز معروف هستند ) پوسته ای نازک است که بر اساس نیاز فرد توسط موادی تقریباً هماهنگ با رنگ دندان طراحی می شوند. این پوسته ها به منظور تغییر رنگ ، شکل ، اندازه یا طول آنها و بهبود ظاهر به سطح جلوی دندان ها متصل می شوند.

ورقه پرسلن ساخته شده از لایه های مختلف ظریف چینی هستند که با مینای دندان طبیعی و لایه چسب جایگزین می شوند. برخلاف تصورات عموم ، برای ساخت لمینت پرسلن ، نیازی به تراشیدن نیست و در صورت انتخاب روش درمانی مناسب توسط دندانپزشک ، فقط برخی از نیازهای آماده سازی برای تعبیه لمینت ها بدون آسیب رساندن به دندان های طبیعی محدود می شود.

علاوه بر جنبه زیبایی ، عملکرد صحیح آن نیز مهم است و اتصال درست به دندان های طبیعی.

آیا لمینت می تواند دندان های شما را خراب کند؟

خیر ، اگر دندانپزشک شما متخصص باشد و تجربه کافی در این زمینه را داشته باشد ، به دندان های طبیعی شما آسیبی نمی رسد. دندانپزشک از شما می خواهد که عکسی از دهان و فک خود بگیرید و دندان های شما را معاینه می کند تا مطمئن شوید که لمینت برای دندان شما مناسب است.

اما اگر دندانپزشک تشخیص دهد که لمینت انتخاب مناسبی برای شما نیست ، گزینه های دیگری مانند کامپوزیت روکش ، ارتودنسی ، کانتور زدن دندان و … را پیشنهاد می دهد. شما باید اطلاعات کافی در مورد همه گزینه ها را داشته باشید تا بتوانید با توجه به دندان هایتان بهترین گزینه را انتخاب کنید.

مزایای لمینت

از آنجا که لمینت برای همه مانند دندانهای اصلی و به صورت جداگانه ساخته می شود ، بنابراین تشخیص دادن تفاوت بین دندان لمینت و دندان طبیعی غیرممکن است. برخلاف دندان های طبیعی ، در برابر لکه های چای و قهوه مقاوم هستند ، زیرا از مواد پیشرفته برای ساخت آنها استفاده می شود.

معایب لمینت

ساخت لمینت پرسلن زمان بر است و حداقل برای یک هفته نصب لمینت را به تأخیر می اندازد. اگر لمینت ها به درستی چسبانده شوند و عوامل تخریب دندان از بین بروند ، بیمار می تواند از لمینت به عنوان دندان طبیعی استفاده کند ، هیچ فرقی با دندان های او ندارد. با وجود توضیحات بالا ، ورقه ها ممکن است شکننده باشند درست مثل دندان.

لمینت نباید تحت فشار زیاد قرار بگیرد ، مثل دندان های طبیعی. به عنوان مثال ، شما باید از جویدن ناخن ، یخ خوردن یا امثال اینها خودداری کنید چون ممکن است به لمینت ها آسیب برسد.

روند ساخت لمینت

روند ساخت لمینت از مراحل مختلفی تشکیل شده است :

  • مرحله اول :

در یک جلسه مراحل آماده سازی مورد نیاز بر روی دندان ها با دقت بالا انجام می شود که با دقت میلی متر اندازه گیری می شود چون هیج خطایی نباید در کار باشد.

  • مرحله دوم :

در همان جلسه دندانپزشک از هر دو ردیف فک شما ( حتی برای انجام لمینت فقط برای دندانهای یک فک ) یک مدل می سازد.

بقیه مراحل حدود یک هفته بعد و به جلسه دیگر موکول می شود.

در همین حال ، مدل ها به آزمایشگاه دندانپزشکی فرستاده می شوند ، ورقه ها به صورت پوسته ظریف ساخته می شوند و برای ایجاد زیبایی ، براقی و شفافیت و شبیه مینای دندان در کوره قرار می گیرند تا سرامیکی شوند.

در جلسه دوم ( بعد از یک هفته ) ، روی دندان ها قرار می گیرند و با چسب بسیار قوی روی سطح دندان متصل می شوند. در صورت نصب صحیح در تمام مراحل ، لمینت ها با دندانها یکپارچه هستند ، هیچ شکاف و نابرابری وجود ندارد و می توانید از نخ دندان برای تمیز کردن استفاده کنید.

نگهداری از لمینت

نگهداری از لمینت کاملاً ساده است و باید با مسواک زدن و استفاده از نخ دندان شبیه به دندان اصلی خود رفتار کنید. معمولاً دندانپزشک به شما پیشنهاد می کند از خمیر دندانهای حاوی فلوراید غیر ساینده استفاده کنید.

برای بررسی عملکرد درست و واکنش دهان به لمینیت ها ، باید یک هفته پس از انجام کار به دندانپزشک مراجعه کنید. حتی اگر ممکن است با لمینت ها مشکلی نداشته باشید ، اما برای بررسی سلامت دهان و دندان باید بعد از یک هفته حتما به دندانپزشک مراجعه کنید.

همچنین باید به طور مداوم به پزشک خود مراجعه کنید ، زیرا لمینت پرسلن باید توسط خمیر مخصوص غیر ساینده جلا داده شود. دندانپزشک شما باید دندان های شما را در مدت زمان کوتاهی بررسی کند ، بنابراین او می تواند هر نشانه کوچک خرابی را پیدا و اصلاح کند.

امیدواریم که این مطلب ( لمینت دندان ) مورد رضایت شما عزیزان واقع شده باشد. برای دیدن مطالب بیشتر به سایت کلینیک حکیم مراجعه کنید.