02634027070

02634027071

LOCATION

البرز - فردیس - بین فلکه دوم و سوم - مابین خیابان 25 و 27

لمینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی

آنچه در این نوشته خواهید خواند:

[av_section min_height=” min_height_pc=’25’ min_height_px=’500px’ padding=’default’ margin=” custom_margin=’0px’ color=’main_color’ background=’bg_color’ custom_bg=” background_gradient_color1=” background_gradient_color2=” background_gradient_direction=’vertical’ src=” attach=’scroll’ position=’top left’ repeat=’no-repeat’ video=” video_ratio=’16:9′ video_mobile_disabled=” overlay_enable=” overlay_opacity=’0.5′ overlay_color=” overlay_pattern=” overlay_custom_pattern=” shadow=’no-border-styling’ bottom_border=’no-border-styling’ bottom_border_diagonal_color=’#333333′ bottom_border_diagonal_direction=’scroll’ bottom_border_style=’scroll’ scroll_down=” custom_arrow_bg=” av-desktop-hide=” av-medium-hide=” av-small-hide=” av-mini-hide=” id=” custom_class=” aria_label=” av_element_hidden_in_editor=’0′ av_uid=”]

[av_one_fifth first min_height=” vertical_alignment=” space=” row_boxshadow=” row_boxshadow_color=” row_boxshadow_width=’10’ custom_margin=” margin=’0px’ mobile_breaking=” border=” border_color=” radius=’0px’ padding=’0px’ column_boxshadow=” column_boxshadow_color=” column_boxshadow_width=’10’ background=’bg_color’ background_color=” background_gradient_color1=” background_gradient_color2=” background_gradient_direction=’vertical’ src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ highlight=” highlight_size=” animation=” link=” linktarget=” link_hover=” title_attr=” alt_attr=” mobile_display=” id=” custom_class=” aria_label=” av_uid=”]

[/av_one_fifth][av_three_fifth min_height=” vertical_alignment=” space=” row_boxshadow=” row_boxshadow_color=” row_boxshadow_width=’10’ custom_margin=” margin=’0px’ mobile_breaking=” border=” border_color=” radius=’0px’ padding=’0px’ column_boxshadow=” column_boxshadow_color=” column_boxshadow_width=’10’ background=’bg_color’ background_color=” background_gradient_color1=” background_gradient_color2=” background_gradient_direction=’vertical’ src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ highlight=” highlight_size=” animation=” link=” linktarget=” link_hover=” title_attr=” alt_attr=” mobile_display=” id=” custom_class=” aria_label=” av_uid=”]

[av_textblock size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” font_color=” color=” id=” custom_class=” av_uid=’av-kl94xuj4′ admin_preview_bg=”]

لمینت کامپوزیتی

بدیهی است که تقریبا تمامی افراد تمایل دارند یک لبخند زیبا و جذاب داشته باشند. اما در برخی موارد، داشتن این لبخند یک آرزو است که به واسطه لمینت کامپوزیتی می توان به آن رسید. به عنوان مثال، برخی از افراد دندان های بدشکل و یا بدرنگ دارند که در نتیجه، برای آنها لمینت کردن دندان ها بهترین گزینه است.

در واقع، زمانی که دندان ها نامنظم، بدشکل و یا بدرنگ می شوند، دندانپزشکان متخصص ترمیم و زیبایی دندان ها با کمک راه حل های بروزو متنوعی مانند لمینت کردن دندان ها، تلاش می کنندتا دندان هایی سفید و مرتب را در کنار لبخندی زیبا و جذاب به فرد هدیه دهند.

لمینت کردن دندان ها یکی از راه حل های جدید دندانپزشکی زیبایی است که به رفع برخی از نواقص دندان ها می پردازد. لمینت ها پوسته هایی هستند که ضخامت نازکی دارند و متناسب با ویژگی ها و شکل و ظاهر دندانی هر فرد به صورت سفارشی در لابراتورهای مخصوص ساخته می شوند. در ساخت لمینت ها از موادی استفاده می شود که رنگ های طبیعی داشته و این رنگ ها بسیار نزدیک به رنگ دندان ها هستند.

در نهایت، دندان ها در قسمت جلویی دهان متصل می شوند و رنگ، ظاهر، اندازه و حتی طول دندان ها را تغییر داده و مرتب می کنند. با این شرایط، لبخند فرد بسیار زیباتر و جذاب تر خواهد شد.

نحوه انجام لمینت دندان ها

در ابتدا دندان ها به دقت معاینه و بررسی می شوند. در این صورت، دندان هایی که نیاز به عمل های اولیه اعم از پرشدن، عصب کشی و یا حتی ارتودنسی دارند، برای نصب لمینت آماده می شوند.

سپس مقداری از مینای دندان تراشیده می شود تا لمینت متناسب با دندان ها اخته شود. در برخی موارد، زمانی که مینای دندان تراشیده می شود، تا زمانی که لمینت ها ساخته شده و روی دندان ها قرار می گیرند، فرد باید از یک روکش موقتی استفاده کند، تا حساسیت دندان ها کاهش پیدا کرده و همچنین از دندان ها محافظت شود.

پس از تراشیدن مقدار کمی از مینا، دندان ها قالب گیری شده و این قالب ها به لابراتورهای مخصوص دندانپزشکی فرستاده می شوند. در نهایت، در لابراتورها، لمینت های مخصوص برای هر فرد ساخته شده و این لمینت ها روی دندان ها قرار می گیرند.

انواع لمینت دندان

دندان ها به دو روش لمینت می شوند: 1. لمینت سرامیکی و 2. لمینت کامپوزیتی

این دو دسته از لمینت دندان با یکدیگر تفاوت داشته که این تفاوت ها عبارتند از:

 • لمینت سرامیکی در مقایسه با لمینت کامپوزیتی عمر بیشتری داشته و از مقاومت و استحکام بالاتری برخوردار است.
 • لمینت های سرامیکی دوام رنگ بیشتری، نسبت به لمینت های کامپوزیتی، دارند.
 • شکل و طرح لمینت های سرامیکی نیز بهتر و زیباتر است.
 • برای نصبت لمینت های سرامیکی بسیار نازک، در اکثر موارد نیازی به برش و یا تراش دندان ها وجود ندارد.
 • هزینه نصب لمینت های کامپوزیتی از لمینت های سرامیکی بسیار کمتر است.

در این مقاله، شما با خصوصیات و مزایای لمینت دندان از نوع کامپوزیتی بیشتر آشنا می شوید.

کاربرد و مزایای لمینت کامپوزیتی دندان

استفاده از لمینت کامپوزیتی دندان ها برای ترمیم دندان ها و درواقع، برای رفع موارد زیر کاربرد دارد:

 • رفع بد شکلی های موجود در دندان ها
 • رفع تغییر رنگ دندان ها و رفع بد رنگی آنها
 • رفع فاصله جزئی بین دندان ها
 • اصلاح و در واقع ترمیم ترک خوردگی های دندان ها و یا شکستگی های جزئی موجود در آنها
 • رفع شکستگی لبه دندان ها
 • اصلاح به هم ریختگی های خفیف دندان ها

در واقع، لمینت کامپوزیتی می تواند تمامی مشکلات بالا را رفع کرده و دندان هایی سفید و مرتب، به فرد هدیه دهد که تمامی این موارد از مزایای این روش محسوب می شوند.

محدودیت های استفاده از لمینت کامپوزیتی دندان ها

در برخی موارد و برای برخی از افراد، استفاده از لمینت کامپوزیتی توصیه نمی شود. به عنوان مثال:

 • افرادی که دندان هایشان سایش شدید داشته و از مشکل دندان قروچه رنج می برند.
 • افرادی که در جویدن غذا مشکل داشته و عادات نامناسب جویدن غذا دارند.
 • افرادی که بهداشت دهان و دندان های خود را به طور مرتب و صحیح رعایت نمی کنند.
 • و افرادی که با عدم تراز شدید دندان ها مواجه هستند.

نمی توانند از این روش برای دندان ها استفاده کنند و این روش برای رفع مشکلات آنها بی فایده است.

عوارض احتمالی لمینت کامپوزیتی دندان ها

گرچه در اکثر موارد لمینت کامپوزیتی هیچ عارضه ای ندارد. اما در هر صورت، یکسری عارضه احتمالی برای این نوع درمان زیبایی ذکر شده است؛ که عبارتند از:

 • ایجاد حساسیت به سرما و گرما در دندان های لمینت شده تا مدتی بعد از درمان
 • شکسته شدن مواد تشکیل دهنده لمینت کامپوزیتی که معمولا در اثر خوردن مواد غذایی سخت و چسبناک ایجاد می شود. تغییر رنگ برخی از قسمت های لمینت به خصوص قسمت هایی که به لثه نزدیک است.

مراقبت های مورد نیاز بعد از انجام لمینت

بهتر است تا چند ساعت پس از نصب لمینت های کامپوزیتی از مصرف مواد خوراکی بپرهیزید. یکی از پراهمیت ترین موارد در درمان با لمینت، رعایت بهداشت است که پس از نصب لمینت ها باید به آن توجه ویژه ای شود. استفاده ازنخ دندان در کنار مسواک در درمان با لمینت کامپوزیتی بسیار اهمیت دارد.

در صورتی که می خواهید لمینت کامپوزیتی شما بیشترین دوام را داشته باشد بهتر است از مصرف نوشیدنی های رنگی مانند قهوه، چای و نوشابه خودداری کرده و یا مصرف آنها را به حداقل برسانید. با رعایت تمامی این نکات شما می توانید تا مدت طولانی لمینت های کامپوزیتی خود را نگهداری کرده و از زیبایی آنها لذت ببرید.

امیدواریم که این مطلب ( لمینت کامپوزیتی ) مورد رضایت شما عزیزان واقع شده باشد. برای دیدن مطالب بیشتر به سایت کلینیک حکیم مراجعه مراجعه کنید.

[/av_textblock]

[/av_three_fifth][av_one_fifth min_height=” vertical_alignment=” space=” row_boxshadow=” row_boxshadow_color=” row_boxshadow_width=’10’ custom_margin=” margin=’0px’ mobile_breaking=” border=” border_color=” radius=’0px’ padding=’0px’ column_boxshadow=” column_boxshadow_color=” column_boxshadow_width=’10’ background=’bg_color’ background_color=” background_gradient_color1=” background_gradient_color2=” background_gradient_direction=’vertical’ src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ highlight=” highlight_size=” animation=” link=” linktarget=” link_hover=” title_attr=” alt_attr=” mobile_display=” id=” custom_class=” aria_label=” av_uid=”]

[/av_one_fifth][/av_section]