02634027070

02634027071

LOCATION

البرز - فردیس - بین فلکه دوم و سوم - مابین خیابان 25 و 27

مال اکلوژن دندان چیست ؟

مال اکلوژن دندان چیست ؟

آنچه در این نوشته خواهید خواند:

مال اکلوژن دندان چیست ؟

مال اکلوژن دندان چیست ؟ به معنی داشتن دندان های کج یا “نیش ضعیف” است. بایت به نحوه قرارگیری دندان های بالا و پایین اشاره دارد. در یک بایت طبیعی ، دندان های بالا کمی جلوتر از دندان های پایین قرار می گیرند. تعداد بسیار کمی از افراد نیش کاملی دارند.

در بیشتر مواقع مردم نوع دندان خود را دوست ندارند. اما همچنین می تواند در عزت نفس تأثیر جدی بگذارد. بعلاوه ، مراقبت از دندان های کج دشوار است ، که ممکن است منجر به پوسیدگی دندان یا از بین رفتن دندان شود. وقتی مال اکلوژن از حد خود بیشتر شود ، حتی می تواند در غذا خوردن یا صحبت کردن مشکل ایجاد کند.

درمان مال اکلوژن

درمان ارتودنسی می تواند نحوه قرارگیری دندان ها و فک ها را اصلاح کند و این ممکن است به فرد کمک کند تا از نظر ظاهری احساس بهتری داشته باشد. دندانپزشکانی که بطور ویژه برای اصلاح مال اکلوژن آموزش دیده اند ، متخصص ارتودنسی نامیده می شوند. آنها از ابزارها و تکنیک های مختلف برای انتقال دندان ها و گاهی فک به موقعیت مناسب استفاده می کنند.

چه عواملی باعث مال اکلوژن می شود ؟

مال اکلوژن معمولاً به دلیل مشکلاتی در شکل یا اندازه فک یا دندان ها ایجاد می شود. دلیل عمده آن وجود فضای زیاد یا اندک در فک است. اگر فک کودک کوچک باشد ، دندان ها ممکن است به صورت شلوغ یا کج رشد کنند. اگر فضای زیادی در فک وجود داشته باشد ، دندان ها ممکن است از جای خود خارج شوند. از دیگر دلایل آن می توان به مکیدن انگشت شست ، استفاده از پستانک و از دست دادن دندان اشاره کرد.

علائم مال اکلوژن چیست ؟

بارزترین علامت ، دندانهایی است که کج یا بیرون زده هستند. اما انواع مختلف مال اکلوژن وجود دارد. به عنوان مثال : برخی از افراد دندان ها و فک بالایشان بیرون زده است ( که به آنها اورجت گفته می شود ). این بدان معناست که دندان های جلویی فوقانی به سمت خارج رانده می شوند. دندانهای جلویی پایین آنها نسبت به دندانهای جلویی بالا عقب تر قرار دارند.

مال اکلوژن چگونه تشخیص داده می شود ؟

یک دندانپزشک معمولاً در هنگام ویزیت های منظم دندانپزشکی ، مال اکلوژن را در کودکان بررسی می کند. اگر فک یا دندانها از خط خارج شده باشد ، ممکن است دندانپزشک مراجعه به متخصص ارتودنسی را پیشنهاد کند. انجمن ارتودنتیست های آمریکا توصیه می کند که همه کودکان از 7 سالگی به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنند.

یک متخصص ارتودنسی :

  • درباره دندان ها ( مشکلات دندان و فک اگر دارید و در گذشته داشته اید هم خودتان و فرزندتان ) به پزشک اطلاع دهید و سوال کنید.
  • دهان و دندان ها را بررسی می کند.
  • از صورت و دندان کودک عکس می گیرد.

نکته : کودک خود را از 12 ماهگی برای معاینه پیش دندانپزشک کودکان ببرید و 2 بار در سال معاینه را انجام دهید. این به دندانپزشک کمک می کند هرگونه مشکلی را زود پیدا کند قبل از رشد و شکل گرفتن فک.

مال اکلوژن چگونه درمان می شود ؟

در کودکان و نوجوانان ، شلوغی و روی هم رفتگی دندان ها شایع ترین مشکل است. بنابراین اولین قدم در درمان ممکن است برداشتن برخی از دندان های شیری باشد تا جایی برای رشد دندان های دائمی ایجاد شود. متخصصان ارتودنسی از برداشتن دندان های دائمی در صورت امکان جلوگیری می کنند.

برخی از کودکان ممکن است به یک درمان زودهنگام به نام اصلاح رشد نیاز داشته باشند. برای این ، کودک از وسیله ای استفاده می کند که به حرکت فک به موقعیت بهتر کمک می کند. این روش درمانی در هنگام رشد کودک بهترین نتیجه را دارد. مرحله بعدی انجام ارتودنسی است. بریس ها به آرامی دندان ها را حرکت می دهند تا اصلاح شوند و فرم مناسب را به خود بگیرند. همچنین می توانند به حرکت فک کودک در موقعیت مناسب کمک کنند.

نکته : بریس ها می توانند دندان های بزرگسالان را نیز با موفقیت صاف کنند. اما تنها راه اصلاح مشکل فک بزرگسالان جراحی است.

درباره درمان ارتودنسی چه چیز دیگری باید بدانید؟

درمان ارتودنسی غالباً حدود 2 سال به طول می انجامد ، اما ممکن است بیش از زمان برنامه ریزی شده طول بکشد. درمان معمولاً برای بزرگسالان بیشتر از کودکان طول می کشد. از دندانپزشک خود بپرسید چه مدت درمان می تواند برای شما طول بکشد.

اگر متخصص ارتودنسی شما می گوید برای مشکل فک نیاز به جراحی دارید ، پیش یک جراح دهان یا ارتودنسی دیگر بروید و سریع دست به جراحی نزنید. این می تواند اطلاعات بیشتری به شما بدهد و به شما کمک کند تا تصمیمی مناسب برای جراحی خود بگیرید.

درمان مال اکلوژن چیست؟

درمان مال اکلوژن دندان شامل استفاده از وسایل ثابت یا متحرک برای اصلاح تراز بندی دندان ها و موقعیت فک است. در کودکان و نوجوانان ممکن است لازم باشد چند دندان شیری کشیده شود تا جایی که هنوز به رشد آنها احتیاج ندارد.

اصلاح مال اکلوژن کودک نسبت به بزرگسالان آسان تر است زیرا استخوان ها هنوز در مرحله رشد هستند. با استفاده از وسایلی مانند بریس ، دندان ها صاف می شوند و فک نیز حرکت می کند. با این حال ، دندان های بزرگسال می توانند توسط ارتودنسی تراز شوند ، اما موقعیت فک فقط با جراحی قابل اصلاح است.

هزینه درمان مال اکلوژن

بریس و انواع دیگر درمان ارتودنسی هزینه زیادی دارند. اما کسانی که از داشتن بیمه برخورداند بخشی از هزینه ها کم می شود. قبل از شروع درمان ، مطمئن شوید که هزینه آن چقدر است.

امیدواریم که این مطلب ( مال اکلوژن دندان چیست ؟ ) مورد رضایت شما عزیزان واقع شده باشد. برای دیدن مطالب بیشتر به سایت کلینیک حکیم مراجعه کنید.